موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

مسئول نصب سرعت گیر

مسئول نصب سرعت گیر

نویسنده : نازنین رحمانی | زمان انتشار : 09 آبان 1400 ساعت 08:00

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان مسئول نصب سرعت گیر را مطالعه خواهید کرد.

سرعت گیر ترافیکی یکی از بهترین و مهم ترین ابزارها در کنترل سرعت و کاهش خسارت های جانی و مالی ناشی از تصادفات در اثر سرعت بالا است. نصب این سرعت گیر به صورت استاندارد بنا بر قوانین استاندارد سرعت گیر انجام می شود. شهرداری ها با رعایت این ضوابط مسئول اجرا و نصب سرعت گیرهای ترافیکی هستند. در جاده های برون شهری نیز معمولا این وظیفه بر عهده مجموعه راه و ترابری هر کشور است.

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

هنگام نصب سرعت گیر لازم است ضوابط و استاندارد ها مورد توجه قرار گیرد. نادیده گرفتن این امر، باعث ناکارآمدی این دسته از تجهیزات ترافیکی می شود. همچنین در صورت عدم رعایت این ضوابط و استانداردها، حتی ممکن است خود سرعت گیر باعث انحراف خودرو و خسارت های جانی و مالی به خصوص در جاده های برون شهری شود. برای همین امر است که در هر کشور و بر اساس ضوابط و الزامات خاص ترافیکی، اقدام به نصب استاندارد سرعت گیر می شود.

انواع سرعت گیر ترافیکی

این مانع ترافیکی به دو نوع سرعت گیر و سرعت کاه تقسیم می شود که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. طبق استاندارد، حداکثر ارتفاع سرعت گیر نباید بیشتر از ۳۰ سانت باشد. سرعت گیر معمولا در مکان هایی که سرعت ماشین ها کمتر از ۱۵ کیلومتر است، مانند مراکز خرید و پارکینگ ها استفاده می شود. مدل دیگر به نام سرعت کاه یا سرعت گیر ملایم، در خیابان و جاده ها نصب می شود. البته انواع سرعت گیر ترافیکی را از بعد جنس و متریال مورد استفاده در ساخت نیز می توان مورد بررسی و تحلیل قرار داد. مثلا یکی از انواع سنتی و قدیمی سرعت گیر در کشور ما که اتفاقا استانداردهایی نیز برای آن تعریف شده است، سرعت گیر آسفالتی است. طراحی و نصب سرعت گیر آسفالتی باید به دقت انجام شود زیرا در صورت عدم رعایت ضوابط استاندارد سرعت گیر آسفالتی، این سرعت گیر می تواند به خصوص به قسمت جلوبندی خودروها صدمه شدیدی را وارد کند.

یکی دیگر از انواع سرعت گیر که از نظر ماده ساخته شده می تواند دسته بندی جدایی داشته باشد، سرعت گیر های لاستیکی و پلاستیکی هستند. این نوع از سرعت گیر ها از نظر ارتفاع، مساحت و سایر مشخصات فیزیکی در کارخانه ها بر اساس استانداردهای تعیین شده تولید می شوند و از این نظر مشکلی ندارند. در نصب سرعت گیر های پلاستیکی تنها باید به مکان نصب و مواردی مانند فاصله، نوع سرعت گیر پلاستیکی و… که در ضوابط به صورت دقیق تعریف شده اند، رعایت شود.در مقایسه این دو نوع عمده و مشهور از سرعت گیر های ترافیکی، باید بگوییم که تنوع و البته امنیت سرعت گیرهای پلاستیکی بالاتر است و این سرعت گیر ها استانداردتر از انواع آسفالتی هستند. اما از نظر طول عمر، سرعت گیر آسفالتی می تواند مدت زمان بسیار بیشتری نسبت به سرعت گیر پلاستیکی دوام داشته باشد.

ضوابط نصب سرعت گیر

استفاده از سرعتگیر و سرعت کاه، جهت آرام سازی و کنترل ترافیک ضروری است. لازم است قبل و بعد از محل نصب، علائم وتابلو های ترافیکی در فاصله های استاندارد، جهت هشدار به رانندگان نصب شود. در غیر این صورت وجود این موانع ترافیکی، ممکن است موجب تصادف و بروز مشکلاتی در رفت و آمد و حمل و نقل شود.
باید به این نکته توجه کرد که نصب سرعت گیر و سرعت کاه در اتوبان ها، به دلیل سرعت بالای خودروها خطرناک و ممنوع است.

در ایران نیز روزانه شاھد تصادفات مرگباری در جاده و خیابان ها هستیم. سرعت زیاد و غیر استاندارد خودروها، حوادث جبران ناپذیری را به بار می آورد. برای مهار و تنظیم سرعت وسائط نقلیه، چاره ای جز نصب سرعتگیر در ورودی ها و خیابان های شهر نیست. توجه به ضوابط و قوانین نصب سرعت گیر و دقت به مشخصات فنی آن باعث می شود این دسته از تجهیزات ترافیکی کارآمد بوده و از احتمال وقوع حوادث بکاهد. بررسی، تحقیق و مشاوره با کارشناسان این حوزه، می تواند راهی را برای ایمن و استاندارد ساختن راه و جاده ها در ایران، فراهم کرد.

ضوابط و استاندارد تعریف شده نصب سرعت گیر، در کاهش میزان آسیب ها و خسارات در برخورد خودرو با سرعت گیر نقش ویژه و جدی دارد. این قوانین در گروه های مختلفی تقسیم می شوند و شامل استانداردهای فیزیکی انواع سرعت گیر ترافیکی از پیش ساخته، استاندارد سرعت گیر آسفالتی، فاصله مناسب میان سرعت گیرها، محل قرار گیری، تعداد و…. می شود. در قسمت قانون نصب سرعت گیر مهم ترین موارد بیان شده است.

بیشتر بخوانید : سرعت گیر سه بعدی

قانون نصب سرعت گیر

  1. اطلاع رسانی: اولین مورد از مجموعه قوانین و الزامات نصب سرعت گیر، اطلاع رسانی است که شما را ملزم می کند تا در جاده های خصوصی و یا عمومی، پس از نصب هرگونه سرعت گیر و یا در هنگام عملیات نصب آن، با استفاده از تابلوی سرعت گیر این مورد را به اطلاع رانندگان برسانید. در صورت عدم نصب تابلو سرعت گیر، از نظر حقوقی شما تحت پیگرد قانونی قرار می گیرید و باید تمامی خسارات وارده ناشی از هرگونه حادثه بر اثر برخورد به سرعت گیر را جبران نمایید.

در ایران و در جاده های شهری، نصب تابلو سرعت گیر، توسط شهرداری ها صورت می گیرد. در جاده های برون شهری نیز این کار به وسیله ادارات راه و ترابری انجام می شود. در جاده های خصوصی این کار باید به وسیله مالک صورت بگیرد. البته در خصوص جاده های خصوصی در صورتی که این جاده ها تحت مالکیت و استفاده افراد و یا سازمان های دیگری نیز هست، این کار باید با همکاری آن ها صورت بگیرد.

فاصله نصب تابلوی سرعت گیر نیز باید به جهت احتیاط بیشتر حداقل ۳۰ الی ۵۰ متر قبل از سرعت گیر باشد. البته این فاصله نیز بسته به نوع سرعت گیر و سرعت مجاز جاده ممکن است بیشتر نیز بشود.

  1. ابعاد سرعت گیر ترافیکی: شما در نصب انواع سرعت گیر باید به ابعاد آن ها دقت داشته باشید تا استاندارد سرعت گیر رعایت شده باشد. برای مثال و در سرعت گیر جاده های بزرگ شهری که حداقل های سرعت در آن ها بالاست، ابعاد معمول و استاندارد خاصی تعریف شده است. طول این دست اندازها به دلیل سرعت بالای خودروهای در هنگام برخورد با آن ها به جهت آسیب کمتر و کاهش بیشتر سرعت، نباید کمتر از ۹۰۰ میلی متر باشد. از نظر ارتفاع نیز، حداقل ۲۰ میلی متر و حداکثر ۱۰۰ میلی متر برای اینگونه سرعت گیرها تعریف شده است. البته شما باید دقت کنید که این نوع سرعت گیر ها معمولا برای کاهش قابل توجه سرعت و همچنین جاده های با سرعت بالا استفاده می شوند.

در سرعت گیر ها و یا سرعت کاه های کوچک نیز که معمولا در جاده های برون شهری و در حد فاصل قبل از ورود به مناطق مسکونی به تعداد فراوان نصب می شوند، ابعاد سرعت گیر و تعداد نصب شده آن نباید به شکلی باشد که پس از عبور، سیستم فرمان و هدایت خودرو را تحت تاثیر قرار دهد و یا به قسمت هایی مانند جلو بندی آن آسیب برساند.

برای جلوگیری از واژگون شدن وسایل نقلیه نیز، حداکثر ۱:۱۰ یا همان ۱۰ درصد برای شیب تعریف شده است. رعایت این بند از قانون نصب سرعت گیر، از مهم ترین قسمت های ضوابط سرعت گیر ترافیکی است. زیرا نقش مستقیمی در وضعیت کنترل راننده در هنگام عبور از سرعت گیر را دارد.

همچنین ضوابط نصب سرعت گیر در خصوص اجرای سرعت گیر آسفالتی نیز دارای ابعاد مشابه با اعداد بیان شده است و عملا تفاوتی در طول، ارتفاع و سایر مشخصه های فیزیکی با سرعت گیر لاستیکی و پلاستیکی ندارد.

  1. استفاده از سرعت گیر به تناسب جاده: نوع مورد استفاده سرعت گیر در جاده های درون شهری با آزادراه، اتوبان و… کاملا متفاوت است زیرا سرعت مجاز در این محدوده ها متفاوت است. بر این اساس، شما اجازه ندارید هر سرعت گیری را در هر جایی نصب کنید. برای مثال شما نمی توانید از سرعت گیر های با طول کم در آزادراه یا بزرگراه استفاده کنید.
  2. روشنایی: در جاده هایی که دست انداز در آن ها نصب می شود، شما باید نسبت به روشنایی در محدوده دست انداز اقدام کنید. به خصوص در شب و در جاده های برون شهری، این یک امر ضروریست. زیرا در صورتی که روشنایی وجود داشته باشد، احتمال واژگون شدن خودرو در منطقه مورد نظر به شدت بالا می رود. برای این منظور می توان بسته به ظرفیت منطقه، از روشنایی لامپ یا چراغ ها و چسب های فلوئورسانس و فسفرسانس استفاده کرد. البته می توان از گل میخ های چراغ دار نیز برای نمایش محدوده سرعت گیر استفاده کرد.
  3. مکان های خصوصی: در مورد مکان هایی مانند پارکینگ های عمومی، خصوصی و … نیز قوانینی برای به کارگیری سرعت گیر وجود دارد. برای مثال سرعت گیر رمپ پارکینگ نمونه ای از سرعت گیر هایی است که در شیب های پارکینگ استفاده می شود. سرعت گیر رمپ نیز باید با توجه به قوانین ذکر شده از نظر شیب، ارتفاع، ابعاد، فاصله و… نصب شود. در غیر اینصورت و در صورت بروز خسارت، از نظر قانونی این حق برای فرد متضرر شده وجود دارد.

درخواست نصب سرعت گیر

موارد بیان شده از قانون نصب سرعت گیر و ضوابط استاندارد آن، برخی از مهم ترین قسمت های این الزامات بودند. شما در صورتی که قصد داشته باشید تا نصب استاندارد سرعت گیر را با رعایت تمامی این الزامات انجام دهید، می توانید به شرکت های متخصص در این زمینه، درخواست نصب سرعت گیر در محدوده مورد نظر خود دهید. این شرکت ها با تمامی استانداردها آشنا بوده و می توانند دتایل اجرایی سرعت گیر را به صورت دقیق و کامل به اجرا دربیاورند. با توجه به گستردگی جزئیات و بندهای این ضوابط و نیاز به دقت بالا برای نصب استاندارد سرعت گیر، بهتر است تا نصب انواع سرعت گیر را به این مجموعه ها بسپارید. هم چنین برای خرید انواع سرعت گیر به سایت ایمن ترافیک کالا مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: imentraffic.ir

برچسب ها : مسئول نصب سرعت گیر


سایر منابع و مطالب مرتبط با مسئول نصب سرعت گیر [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
imentraffic.ir .
ضوابط نصب سرعت گیر | ایمن ترافیک مگ - ایمن ترافیک کالا

Azar 18, 1396 AP — شهرداری ها با رعایت این ضوابط مسئول اجرا و نصب سرعت گیرهای ترافیکی هستند. در جاده های برون شهری نیز معمولا این وظیفه بر عهده مجموعه راه و ترابری ... ادامه...


www.khazarkhabar.com .
خزر خبر / مسئولیت ایجاد و تعدد سرعت‌ گیر برعهده چه کسی است؟؟

Bahman 13, 1394 AP — رخت سیاه بر تن جنگل‌ها/مرگ خاموش جنگل‌ها در سایه بی‌تدبیری مسئولان! ... به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از فارس، نصب سرعت‌ گیر به‌ عنوان ... ادامه...


www.khabaronline.ir .
شهرداری تهران: نصب سرعت‌گیر با درخواست شهروندان بررسی ...

Shahrivar 20, 1396 AP — روابط عمومی شهرداری منطقه مرکزی تهران اعلام کرد نصب سرعت‌گیر در معابر از طریق ... نقلیه اعتراض می کنند و از شهرداری ها درخواست دارند تا سرعتگیر در خیابانها نصب شود. ... مشکلات‌تان را بنویسید؛ ما با مسئولان در میان می‌گذاریم ... ادامه...


rahdar44.ir .
دستورالعملها و ضوابط احداث سرعت کاه و سرعتگیر - راهدار

Azar 8, 1399 AP — نحوه نصب : این تابلوها باید همراه با یکی از صفحات متمم فاصله تا خطر یا سرعت توصیه شده به کار روند. آشکار سازی سرعتگیر : هر ... ادامه...


khabarban.com .
جدیدترین خبرهای «نصب سرعت گیر» - خبربان

4 days ago — صفحه مربوط به اخبار نصب سرعت گیر. ... شهر به وسیله نصب و اجرای سرعت‌گیر (لاستیکی، پلاستیکی) و سرعت کاه آسفالتی آرام سازی شده است. ادامه...


khabarban.com .
آخرین اخبار «نصب سرعت گیر» - خبربان

صفحه مربوط به آخرین خبرهای نصب سرعت گیر. ... با کارکنان برخی ادارات می‌کنند و حالا مسؤولان مربوطه برای کاهش این فسادها در برخی از دفاتر به فکر سیستماتیک. ادامه...


shahrdarifardis.ir .
نصب سرعتگیر جهت حفظ امنیت شهروندان · پرتال خبری شهرداری ...

Bahman 2, 1397 AP — این مسئول شهری بیان کرد:جهت افزایش امنیت عبور و مرور در معابر و حفظ جان عابران اقدام به نصب سرعت گیر در برخی معابر و همچنین خیابان خیام ... ادامه...


www.sh-boumehen.ir .
اجرای نصب سرعتگیر و علائم راهنمایی رانندگی در سطح شهر بومهن

Mordad 8, 1399 AP — اجرای نصب سرعتگیر و علائم راهنمایی رانندگی در سطح شهر بومهن. به گزارش روابط عمومی شهرداری بومهن، با توجه به فرسوده بودن و یا عدم وجود علائم ... ادامه...


www.isna.ir .
نصب سرعت گیر در سطح شهر با نظر کمیته فنی صورت می گیرد ...

Dey 18, 1389 AP — این مقام مسئول با اشاره به هزینه بالای نصب سرعت گیرها، تصریح کرد: برای ساخت یک سرعت گیر استاندارد نیاز به اعتباری بالغ بر 2 میلیون ... ادامه...


eltezamnews.com .
مسئولیت مدنی و سرعت گیر غیراستاندارد - هفته نامه التزام

Esfand 1, 1392 AP — مسئولیت مدنی و سرعت گیر غیراستاندارد ... و بدون هماهنگی سازمان حمل و نقل و ترافیک اقدام به نصب سرعت کاه بنمایند شهرداران یا دهیاران منطقه یا راه و ... ادامه...


rudehen.ir .
عملیات نصب سرعت گیر - شهرداری رودهن

تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 مارس 2020. عملیات نصب سرعت گیر در سطح شهر توسط سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری رودهن در حال اجرا می باشد . برچسب ها : نظر شما !! ادامه...


rudehen.ir .
نصب ۱۹۰ متر سرعت گیر در سطح شهر رودهن - شهرداری رودهن

Tir 22, 1398 AP — عاشقی با اشاره به اینکه در اکثر موارد سرعت گیر های نصب شده در سطح شهر از ... بازدید مسئولان مهرآباد و معاون عمران شهرداری رودهن از خیابان مهدیخانی ... ادامه...


qeshmcity.ir .
احداث سرعت گیر استاندارد و نصب چشم گربه ای در قشم - شهرداری ...

Mordad 13, 1398 AP — شهرداری قشم با هماهنگی پلیس راهور شهرستان در حال انجام عملیات احداث بیش از ده سرعت گیر و نصب ۲۴۰۰ عدد چشم گربه ای در شهراست . به گزارش روابط ... ادامه...


sobhezagros.ir .
نصب سرعت گیر در چهارراه تختی یاسوج با پیگیری های ...

Khordad 25, 1398 AP — سرانجام مسئولان شهرداری فکری به حال این خیابان که یکی از مهمترین و پرتردد ترین خیابان های شهر یاسوج است کرده و با احداث سرعت گیر در نقاط ... ادامه...


www.dana.ir .
تعداد زیادسرعت گیرها بلای روح و روان مردم/قانون از حق شکایت ...

Aban 15, 1396 AP — وی اظهار کرد: زمانی که از مسئولان می پرسیم چرا این همه سرعت گیر در ... افزود: اگر نصب سرعت گیر در شورای ترافیک مصوبه باشد آن مسئول بر اساس ... ادامه...


www.salampaveh.ir .
نصب سرعت‌گیر در خیابان‌های شهری منسوخ شده است - سلام پاوه

Tir 4, 1396 AP — نصب سرعت‌گیر در خیابان‌های شهری منسوخ شده است ... میری در ادامه معایب نصب سرعت‌گیر را اینطور عنوان نمود:نصب سرعت‌گیر به صورت ... جان یک شهروند بیگناه ارزشی ندارند تا دیر نشده اقدام کنید وگرنه مسئول حادثه احتمالی هستید. ادامه...


moghanehonline.ir .
هزینه سرعت گیر بیشتر است یا پرپر شدن شهروندان؟ - پایگاه ...

Mordad 22, 1399 AP — از کجا معلوم، شاید هم یکی از شرایط نصب سرعت گیر در خیابان های ... و چند باره شورای ترافیک مبنی بر نصب سرعت گیر را در مکان های مورد نظر اجرایی نمی کنند؟ ... به اجرا می گذارند مسئول و متولی رسیدگی این امور کی هست در این شهر ؟ ادامه...


sjimu.medilam.ac.ir .
تأثیر سرعت گیر در بروز سوانح و حوادث رانندگی در کاشان

ﺳﺮﻋﺖ ﮔﯿﺮ. *. ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه ﻣﺴﺌﻮل. : ﮔﺮوه ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻋﻤﻮﻣﯽ. ، داﻧﺸﮑﺪه ﺑﻬﺪاﺷﺖ، داﻧﺸﮕﺎه ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽ. ﮐﺎﺷﺎن ... ﻣﺸﺨﺼﺎت آن در ﻣﺪت ﯾﮏ ﻣﺎه ﻗﺒﻞ از ﻧﺼﺐ ﺳﺮﻋﺖ ﮔﯿﺮﻫﺎ ﺛﺒﺖ ﮔﺮدﯾﺪ و ﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ روزاﻧﻪ آن ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﮔﺮدﯾﺪ ﺳﭙﺲ آﻣﺎر. ادامه...


jahantraffic.ir .
نصب سرعت گیر ترافیکی - جهان ترافیک

سرعتگیر جهت بهبود ایمنی مسیرهای عبور و مرور از سرعتگیر های پلاستیکی و لاستیکی به عنوان یک یادآوری برای رانندگان به منظور کاهش سرعت وسایل نقلیه در جاده ... ادامه...


www.sharyfabad.ir .
اجرای عملیات نصب سرعت گیر - شهرداری شریف آباد

Aban 12, 1397 AP — ... حمل ونقل و ترافیک شهرداری سرعتگیر پلاستیگی استاندارد نصب گردید محمد بوربور مسئول واحد ترافیک گفت: باتوجه به بروز اتفاقات ناگوار ... ادامه...


shahrlatifi.ir .
نصب سرعت گیر و افزایش سطح ایمنی معابر شهر لطیفی -

Azar 25, 1399 AP — در راستای ارتقای سطح ایمنی معابر و کاهش حوادث و تصادفات، سرعت گیر های پلاستیکی توسط واحد حمل و نقل شهرداری لطیفی در کوچه های ... ادامه...


chap.sch.ir .
واحد یادگیری 2 نصب سرعت گیر - پایگاه کتاب های درسی

فصل 4: نصب تجهیزات ایمنی. بودجه بندی قسمت سرعت گیر و سرعتکاه. جلسه. موضوع تدریس. صفحه تدریس. فعالیت عملی. فعالیت کالسی. 1. آشنایی با انواع سرعت ... ادامه...


www.ghatreh.com .
سرعت گیر های نصب شده باید استاندارد لازم را داشته باشند ...

Tir 10, 1399 AP — معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم: سرعت گیر های نصب شده باید استاندارد لازم را داشته باشند ذاکریان گفت:به دلیÙ. ... نصب سرعت گیر در معابر شهر قم به حداقل رسیده است ... بررسی مشکلات آموزش پرورش باغملک از سوی مسئولان ... ادامه...


www.p-sepidar.ir .
نصب سرعت گیر در معابر شهر طالقان » سپیدار آنلاین

Dey 2, 1399 AP — جلسه شورای ترافیک شهرستان طالقان با حضور دکتر آقا براری معاون فرماندار ، مهندس گودرزی معاون شهردار ،مهندس حامد صادقیان نایب رئیس شورای ... ادامه...


www.caspiankhabar.com .
بررسی موضوع نصب سرعتگیر در محل تصادف مسئولان سازمان ...

نصب سرعتگیر در محل تصادف کاروان سفر وزیر کار به گلستان با انتقادات زیادی مواجه شده است. گفت و گوی کاسپین‌خبر با یک مقام مسئول را در این رابطه بخوانید ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر