موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

آموزشگاه موتور سیکلت

آموزشگاه موتور سیکلت

نویسنده : نازنین رحمانی | زمان انتشار : 20 دی 1400 ساعت 23:33

قیمت و هزینه ثبت نام گواهینامه موتورسیکلت سال ۹۹ + نمونه سوالات آیین نامه رانندگی

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

راه رسیدن به گواهینامه موتور سیکلت

این روزها تنها چاره عبور از خیابان‌های پر ترافیک و تنگ و باریک داشتن موتورسیکلت است. داشتن یک موتور و اخذ گواهینامه موتور علاوه بر آنکه به شما اجازه می‌دهد از میان ماشین‌هایی که ساعت‌هاست در ترافیک شلوغ گیرکرده‌اند عبور کنید، برای جوانانی که مقطعی از زندگیشان با مشکل بیکاری روبرو می‌شوند می‌تواند به عنوان شغلی پاره وقت باشد و همواره خیالشان راحت باشد که با داشتن موتور و یک گواهینامه می‌توانند درآمد داشته باشند.

علاوه بر این هزینه گواهینامه موتورسیکلت نسبت به گواهی‌نامه پایه ۳ پایین‌تر است. تمامی این عوامل باعث شده است که این روزها جوانان بیش‌تر به دنبال اخذ گواهینامه موتور باشند.

%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84%D8%AA.jpg

هزینه گواهینامه موتورسیکلت سال ۹۹

پیش از این گفتیم که قیمت گواهینامه موتور نسبت به گواهینامه پایه ۳ پایین‌تر است. اما داستان هزینه‌های آموزشگاه‌های رانندگی متفاوت است.

هزینه گواهینامه موتور سیکلت به این شرح است :

۱٫ هزینه کلاس های تئوری ۱۷ ساعته = ۷۵ هزار تومان

۲٫ هزینه کلاس های عملی = ۴۳۰ هزار تومان

۳٫ هزینه های اضافه = ۱۸۰ هزار تومان (شامل هزینه بازدید چشم و گرفتن آزمایش خون و گروه خونی و هزینه عکس و …)

۴٫ هزینه خرید کتاب آیین نامه موتور سیکلت ۲۰ هزار تومان است .

در مجموع هزینه ثبت نام حدودا ۶۸۵ هزار تومان می شود .

اما تفاوتی که گواهینامه موتور با پایه ۳ می‌کند در اجباری بودن ساعاتی است که هنرجو میبایست در کلاس‌های عملی شرکت کند.

شرکت در تمامی ۲۴ ساعت کلاس عملی اجباری نیست. به طور کلی برای پیگیری بیش‌تر جزئیات شرایط و تغییراتی که ممکن است ایجاد شده باشد بهتر است پرس و جوی بیش‌تری کنید. شرکت شما در ساعات معدودی اجباری است و مابقی اختیاری خواهد بود.

مقداری از هزینه‌های نیز صرف تشکیل پرونده و تکمیل آن می‎شود. برای اطلاع از جزئیات کلاس‌های عملی و امکان عدم شرکت در آن‌ها باید از بخش پلیس+۱۰ پیگیری کرد. به طور کلی اگر قرار نباشد که هزینه‌های گزاف آموزشگاه‌ها را پرداخت کنید می‌توان گفت هزینه گواهینامه موتورسیکلت چندان بالا نیست.

باید بدانید که راندن موتورسیکلت بدون داشتن گواهینامه موتور حماقت محض است. مهم نیست مهارت شما چقدر است و مهم نیست که چند وقت است که راندن موتور را آموخته‌اید. باید بدانید که کوچکترین اتفاقی در حین رانندگی، شما در دردسر بسیار بزرگی خواهد انداخت.

از تصادف ساده گرفته تا اتفاقات بدتر، شما در هر صورتی مقصرید. به هیچ عنوان بیمه پرداختی نخواهد داشت و در هر شرایطی باید ضرر را تامین کنید. فکر رانندگی بدون گواهی نامه موتور را از سر بیرون کنید و با ما همراه باشید تا گام به گام به گواهینامه موتور نزدیک شوید.

%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1.jpg

گام به گام با اخذ گواهینامه موتور سیکلت

یافتن آموزشگاهی است که کلاس‌های مربوط به موتورسیکلت داشته باشد، تعداد این آموزشگاه‎‌ها زیاد نیست، نزدیک‌ترینشان را به محل سکونت خود پیدا کنید.

چه مدارکی برای ثبت نام لازم است؟

پاسخ سوال اول:

از آنجایی که اخذ گواهینامه موتور در حال حاضر تنها برای آقایان امکان پذیر است پس برای متقاضیان اخذ گواهینامه موتور لازم است که وضعیت خدمت مشخص باشد. یا کارت پایان خدمت یا معافی یا گواهی اشتغال به تحصیل و …، اگر هم هیچ کدام را ندارید که باید دفترچه پر کنید که خودش چند روزی کار شما را عقب می‌اندازد.

مدرک بعدی هشت تا عکس سه در چهار زمینه سفید و جدید و … ، بابت عکس گواهینامه موتور حسابی سختگیری می‌کنند. مدرک سوم اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی است، اگر گواهینامه ماشین دارید، با خود همراه داشته باشید.

چگونه در آزمون آیین نامه موتور قبول شویم؟

آزمون آیین‌نامه موتور پیچیدگی خاصی ندارد. کافیست چند نمونه سوال در اختیار داشته باشید و پاسخ‌نامه‌ها را نیز بررسی کنید. همین کار به شما کمک خواهد کرد که به سادگی این مرحله را پشت سربگذارید.

میزان ساعات کلاس عملی بستگی به انتخاب شما دارد. پس از کلاس تئوری به شهرک آزمایش اعزام می‌شوید. آزمون عملی موتور سیکلت ساده نیست. اگر تصور می‌کنید توانایی شرکت در کلاس‌های عملی را دارید و به این آموزش‌ها نیاز دارید حتما اقدام کنید، احتمالا میزان رد شدن شما در آزمون عملی کاهش می‌یابد. البته قیمت گواهینامه موتور بالا خواهد رفت.

یک نوبت آزمون آیین نامه  نیز در شهرک آزمایش از شما گرفته می‎شود. همانطور که گفته شد با دانلود سوالات آزمون موتورسیکلت می‌توانید از پس این آزمون برآیید.

به دنبال گواهینامه موتور تا شهرک آزمایش خواهید رفت

در شهرک آزمایش آزمون عملی انتظار شما را می‌کشد. البته پیش از آزمون عملی مدارک را تحویل میدهید و آزمون آیین نامه خواهید داد. آزمون عملی به نحوی است که باید موتور را به صورت زیگزاگ از بین موانع عبور دهید.

شاید با تماشای موانع به نظرتان بیاید کار ساده‌ایست اما باید بدانید که بسیاری از افراد که مدت‌هاست با موتور کار می‌کنند نیز ممکن است در این آزمون بارها رد شوند.

در آزمون عملی موتور چه نکاتی را باید رعایت کرد

چند مانع چیده شده و شما باید به صورت زیگزاگ از آن‌ها عبور کنید. نباید به موانع برخورد کنید، نباید روی خطوط بروید، دستتان نباید بلرزد، نباید پایتان از روی رکاب برداشته شود، باید مقدار گاز را دقیق تنظیم کنید، باید بتوانید سرعت موتور را با کلاچ تنظیم کنید.

در طی این آزمون باید به افسر نشان دهید که علاوه بر آنکه کامل بدون نقص از موانع عبور کردید، کاملا به موتور مسلط بودید. پس از قبولی در آزمون عملی کار تمام است و میتوانید پس از اخذ گواهینامه موتور با خیال آسوده برانید.

یادتان باشد که آزمون با موتور سی‌جی ۱۲۵ گرفته می‌شود. فهرست آموزشگا‌های معتبر را از منابع رسمی پلیس+۱۰ دریافت کنید و وقت خود را با لیست‌هایی که برخی وب‌سایت‌ها ارائه می‌کنند تلف نکنید. به هزینه‌های بالایی که توسط برخی وب‌سایت‌ها به عنوان هزینه گواهینامه موتور ارائه می‌شود اعتماد نکنید.

هزینه‌ها را بپرسید و حتما در مورد تعداد ساعاتی که مجبور به حضور در کلاس‌ها هستید اطلاع داشته باشید تا بتوانید هزینه گواهینامه موتور سیکلت خود را مدیریت کنید.

منبع : وب سایت تست درایوینگ

مطالب مرتبط :

سوالات آیین نامه اصلی موتورسیکلت

سوالات آیین نامه اصلی

آموزش رانندگی موتورسیکلت

سوالات متداول:

اگر در آزمون آیین نامه پایه سه قبول شویم باز هم نیاز به شرکت در آزمون ایین نامه موتور هست ؟

فرآیند اخذ گواهینامه موتور کاملاً جدا از گواهینامه پایه ۳ است. این بدان معناست که شما برای گرفتن گواهینامه موتور باید تمام مراحل از جمله  معاینه چشم و آزمون آیین نامه را از ابتدا بگذرانید.

آیا استفاده از موتور سیکلتهای برقی و یا موتورهای کمتر از ۵۰ سی سی نیاز به گواهینامه دارد؟

باور غلطی که در جامعه رواج یافته است، این است که رانندگی با موتورهای کمتر از ۵۰ سی سی و یا موتورهای برقی نیازی به گواهینامه ندارند. اما به خاطر داشته باشید که رانندگی با هرگونه وسیله نقلیه موتوری نیازمند داشتن گواهینامه می باشد.

گواهینامه موتور سیکلت برای رانندگی با موتورهای چند سی سی است؟

برای رده های مختلف موتور نیاز به گواهینامه مجزایی می باشد. این گواهینامه ها مانند گواهینامه های ماشین به صورت پلکانی است. بدین منظور که باید اول گواهینامه رده قبلی را گرفته باشید. برای مثال جهت استفاده از موتورهای بالای ۲۵۰ سی سی یا گواهینامه الف-۳، باید اول یک سال از گواهینامه الف -۲ یا موتورهای تا سقف ۲۵۰ سی سی گذشته باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: testdriving.irارسال نظر

نام


ایمیل


نظر