موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

ترفند های رانندگی

نویسنده : نادر | زمان انتشار : 15 آذر 1400 ساعت 09:32

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان ترفند های رانندگی را مطالعه خواهید کرد.

428015_731.jpg

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

شهروند نوشت: باید مواردی را بدانید تا در حین رانندگی در جاده مشکلی برایتان پیش نیاید:

در سرعت‌های بالا همیشه دو دستی فرمان را نگه دارید که اگر به هر دلیل فرمان به سمتی کشیده شد، بتوانید کنترلش کنید.

زمان رانندگی در اوایل باران که جاده خیس نشده و نمدار است، حواستان را جمع کنید و ترمز محکم نگیرید. داشتن ترمز ABS اینجا حسابی به کار می‌آید.

بطری آب، آچار، قفل فرمان یا هر چیز دیگری را طوری در خودرو جاسازی کنید که زیر پای راننده نیفتند. کلا از هر اقدامی که باعث حواس پرتی راننده می‌شود، جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید لاین حرکت را عوض کنید، باید قبل از اینکه به محل مورد نظر برسید فرمان را صاف کنید تا با سر خوردن جانبی‌ای که ایجاد می‌شود در مسیری که می‌خواهید قرار بگیرید و خودرو از مسیرش منحرف نشود.

یکی از بزرگترین اشتباهات، کلاچ گرفتن قبل از ترمز کردن در دنده‌های بالا‌تر از یک است. این کار باعث شتاب گرفتن خودرو می‌شود و خودرو دیر‌تر متوقف می‌شود.

برای چرخاندن فرمان چه در جاده‌های کوهستانی چه در اتوبان‌ها اگر به‌طور مثال می‌خواهید به سمت راست برانید، نیرو را با دست راست به فرمان وارد نکنید بلکه با دست چپ نیرو را وارد کنید. به دلیل اینکه ممکن است در فشار با دست راست کنترل نیرو از دست‌تان خارج شود. اما اگر از دست چپ استفاده کنید، چون فرمان را هل می‌دهید، کنترل بیشتری خواهید داشت و برای عکس‌العمل آمادگی بیشتری دارید.

هیچ وقت زمانی که مانعی مثل عابر یا خودرو سرراه شما سبز می‌شود به خودرو فرمان ندهید، در این مواقع ترمز گرفتن بهترین گزینه است.

در سرعت بالا‌تر از ۶۰ کیلومتر، اگر ترمز خیلی شدید بزنید امکان قفل شدن چرخ‌ها وجود دارد. ترمز را چند بار بگیرید و رها کنید. ضمن اینکه برای متوقف کردن یا کم کردن ناگهانی سرعت، می‌توانید از دنده معکوس هم استفاده کنید.

در پیچ وقتی سریع ترمز کنید به این دلیل کنترل را از دست می‌دهید که چرخ‌های بیرونی با سرعت بیشتری می‌چرخند، ولی ترمز نیروی مساوی بین چرخ‌های دو طرف اعمال می‌کند و به اصطلاح عقب خودرو در می‌رود. به همین دلیل اصلا کلاچ نگیرید و ترمز را هم تا ته نگیرید. در عوض خیلی زود پدال گاز را ول کنید. وقتی ترمز می‌گیرید فرمان نباید در حالت پیچ باشد. سریع ترمز کنید و ول کنید و بعد فرمان را در مسیر پیچ بچرخانید.

اگر می‌خواهید پشت فرمان بمیرید...
لباس عوض کردن. اگر گرمتان شده صبر کنید تا به یک جایی که بشود نگه داشت برسید، بعد ماشین را نگه دارید و لباس عوض کنید. پشت فرمان جای لباس عوض کردن نیست دارید رانندگی می‌کنید اتاق پرو که نیامده‌اید.

عوض کردن بچه. اگر قبل از راه افتادن بچه خود را عوض کنید دیگر نگران عوض کردن پوشک بچه نیستید. اگر هم ناگهانی اتفاقی افتاد نگه دارید. بچه با ٢یا ٣ دقیقه دیر عوض کردن نمی‌میرد.

ضرب گرفتن روی فرمان و خواندن. اگر خیلی خواننده اید یا در حس خواندن هستید وقتی سوار ماشین می‌شوید ضرب نگیرید و زیر آواز نزنید.

دوخت و دوز. اگر لباسی دارید که نیاز به دوختن دارد باور کنید جا‌های خیلی بهتری از ماشین و یا پشت فرمان برای دوخت و دوز وجود دارد. دوختن نیاز به دودست دارد؛ فرمان هم همینطور.

رفتن در خیال و رویا. اگر احساس می‌کنید که آمادگی رفتن در خلسه را دارید فکر رانندگی را از سرتان بیرون کنید. این عمل را در خیلی از راننده‌ها دیدیم. طرف دارد رانندگی می‌کند ناگهان توی فکر می‌رود، به یکجا خیره می‌شود و اصلاً انگار نه انگار که دارد رانندگی می‌کند. یکهو دیدی چراغ قرمز را رد کردی و یک کامیون از رویت رد شد.

غذا خوردن. اگر گرسنه شده اید رانندگی را بی خیال شوید. یکبار یک آقایی در حالی که در دستش یک کاسه سوپ بود رانندگی می‌کرد آن هم با آرنج‌هایش. پشت فرمون جای خوردن نیست.

خواندن. اگر معتاد کتاب خواندن هستید ایرادی ندارد کتاب خواندن عادت بسیار پسندیده‌ای است، ولی نه پشت فرمان ماشین. شنیدید می‌گویند حسنی به مکتب نمی‌رفت وقتی می‌رفت جمعه می‌رفت؟

صحبت کردن با تلفن همراه. اگر تلفن همراهتان زنگ می‌خورد این را بدانید که صحبت کردن با تلفن همراه چه شادی‌آور باشد چه ناراحت‌کننده چه هیچ کدام، روی تمرکز شما تاثیر می‌گذارد، خیلی زیاد هم تاثیر می‌گذارد.

پیامک زدن. اگر پیامک زدن برایتان خیلی مهم است، رانندگی را بی‌خیال شوید و اگر می‌خواهید رانندگی کنید پیامک زدن را بی خیال شوید.

اگر‌اتفاقی شما‌را عصبانی‌کرده...
اگر در حین رانندگی مشکلی پیش آمد و حسابی عصبانی شدید، باید دنبال راهی برای کنترل آن باشید. موارد زیر شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

اگر با سرعت رانندگی کرده‌اید و پلیس جریمه‌تان کرده و دیدن برگه جریمه حسابی توی مختان می‌رود، بدون نگاه کردن به مبلغ آن، از همسرتان بخواهید هر چه زودتر از شما دورش کند و حرفش را هم نزنید. حواس‌تان هم باشد که تا پلیس دیگری جلوی چشم‌تان ظاهر شد، یاد جریمه قبلی نیفتید. او دوست شماست!

دستگاه موسیقی ماشین‌تان را روشن کنید و آهنگ مورد علاقه‌تان را بگذارید. شاید نیاز باشد باصدای بلند هم زیر آواز بزنید. اما این طوری نباشد که از رانندگی غافل شوید.

اگر دیدید گوشتان به این حرف‌ها بدهکار نیست و هیچ جوره نمی‌توانید از موضع خشم کوتاه بیایید. کنار جاده پارک کنید و یک ساعت دراز بکشید. خوراکی‌هایی که نیمی از بارتان شده‌اند، برای همین مواقع است. گاز زدن یک سیب شاید یک راه تخلیه باشد. یاد سهراب سپهری بیفتید و با خودتان بگویید: زندگی سیبی است، گاز باید زد با پوست.

فکر کردن به موضوعی که شما را عصبانی کرده و دامن زدن به آن حالتان را بهتر که نمی‌کند، بد‌تر هم می‌کند. پس سعی کنید به آن فکر نکنید و به جایش، فکر راه حل باشید.

همه همسفران شما برای تفریح و آرامش به این سفر آمده‌اند. پس عصبانیت را سر آن‌ها خالی نکنید و به جای این کار سعی کنید از صحبت کردن با آن‌ها آرامش بگیرید. مطمئن هم باشید که با گاز دادن بی حساب به ماشین و سبقت گرفتن، هیچ مشکلی حل نمی‌شود.

تجربه ثابت کرده ایستادن جلوی آینه از خشم آدم کم می‌کند. پس در آینه به خودتان خوب نگاه کنید. شاید از دیدن چهره عصبی و به‌هم ریخته‌ای که دارید خنده‌تان هم گرفت. البته این آینه نباید آینه ماشین در حال حرکت باشد!

به خودتان مسلط باشید. نگذارید این عصبانیتی که دارید باعث عصبی شدن دیگران هم شود. پس اگر در حال رانندگی هستید با بوق زدن‌های بی‌مورد روی اعصاب دیگران نروید.

فکر اینکه با تلافی کردن می‌توانید دلتان را خنک کنید را به کل از سرتان بیرون کنید. فایده که ندارد هیچ، درد سر هم درست می‌کند.

اینطور لحظه‌ها ذکر گفتن خیلی به کارتان می‌آید. ذکر گفتن و احساس نزدیکی به خدا، به فرو کش کردن عصبانیت کمک می‌کنید.

اگر حادثه‌ای روی داد

تقاضای کمک کنید
معمولا هنگام مشاهده تصادفات رانندگی سریعا با پلیس تماس می‌گیرند ولی بهتر است ابتدا با هلال احمریا اورژانس تماس بگیرید. این نهاد‌های امدادی وظیفه دارند بعد از دریافت گزارش تصادف و ارسال آمبولانس پلیس را مطلع کنند. هنگام تماس همه موارد از قبیل: آدرس دقیق، نوع حادثه، تعداد مصدومان، جنسیت و سن افراد و وضعیت عمومی را اطلاع دهید.

باعث بروز تصادف دیگری نشوید
قبل از مداخله، خودرو خودتان را در محل مطمئنی متوقف و فلاشر‌ها را روشن کنید.

دقت کنید که لباسی بر تن داشته باشید که رانندگان را متوجه شما کند. اگر لباس شما رنگ مناسبی ندارد لباس سفید زیر را در آورده روی لباس بالایی بپوشید.

علامت خطر را روی جاده بگذارید و از کسی بخواهید رانندگان را از وقوع حادثه مطلع کند.

مصدوم را تکان ندهید
در اکثر تصادف‌ها افراد دچار مصدومیت گردن و مهره‌ها می‌شوند. در این موارد باید بسیار با دقت عمل کرد. اگر دوره کمک‌های اولیه را نگذرانده اید، عاقلانه‌ترین کار این است که مصدوم را تا رسیدن آمبولانس تکان ندهید. این کار احتمال زنده ماندن مصدوم را ٨٠درصد افزایش می‌دهد.

با او صحبت کنید
با مصدوم صحبت کنید. حرف‌هایی مانند «اسمت چیه؟ چی شد؟» این کار علاوه بر اینکه مانع بی هوشی می‌شود، ایجاد روحیه هم می‌کند. ضمن اینکه تا رسیدن آمبولانس می‌توانید از بعضی اطلاعات مهم آگاه شوید. البته برای جلوگیری از فلج شدن باید به گردن مصدوم آتل بسته باشید و با نگه داشتن پیشانی مانع حرکت گردنش شوید. اگر به سوال‌های شما جواب‌های منطقی می‌دهد ولی حروف را کش می‌دهد، نشانه خونریزی مغزی دارد.

نشانه‌های حیاتی را چک کنید
اگر به سوالات جواب نمی‌دهد و بی هوش است وضعیت بدنی‌اش را بررسی کنید. آیا نفس می‌کشد؟ قفسه سینه بالا و پایین حرکت می‌کند؟ البته کار‌هایی که شما هنگام مواجهه با تصادف انجام می‌دهید با قوانین مشخصی محدود شده‌اند.

برای مشاهده حرکت مردمک چشم اگر چراغ قوه دارید به چشمان او نور بیندازید و اگر ندارید، پلک‌های او را چند لحظه بسته و دوباره باز کنید. اگر مردمک چشم با نور کوچک می‌شود، نشانه سالم بودن مغز است. بارزترین علامت عدم تپش قلب هم کبود شدن بدن و لب‌هاست.

بهترین جا برای کنترل نبض، گردن است. اگر محل نبض را در گردن نمی‌دانید، اول نبض گردن خودتان را بگیرید.

با فشار دادن قسمت نرم گوش یا فشار دادن ناخن‌های انگشت یا فشار دادن نوک سینه در مردان واکنش مصدوم به درد را کنترل کنید. ناخن دست مصدوم را با ٢ انگشت فشار بدهید. این کار باعث سفید شدن ناخن می‌شود و وقتی شما انگشت خود را برداشتید باید دوباره رنگ ناخن‌ها سرخ شود که نشانه جریان خون و تپش قلب است. روش دیگر، گوش کردن به تنفس مصدوم است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: fararu.com


سایر منابع و مطالب مرتبط با ترفند های رانندگی [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
namnak.com .
ترفندهای رانندگی که برای حرفه ای شدن باید بدانید - نمناک

ترفند رانندگی و چگونه راننده ماهری باشیم و تکنیک های اتومبیلرانی و نحوه روشن كردن ماشين در زمستان و نگهداری صحیح اتومبیل را در نمناک ببینید. ادامه...


fararu.com .
ترفندهای رانندگی که زیاد به کار می‌آیند - فرارو

Shahrivar 31, 1397 AP — برای چرخاندن فرمان چه در جاده‌های کوهستانی چه در اتوبان‌ها اگر به‌طور مثال می‌خواهید به سمت راست برانید، نیرو را با دست راست به فرمان وارد نکنید بلکه ... ادامه...


www.bartarinha.ir .
۱۰۰ ترفند رانندگی که خیلی‌هایشان را تا حالا نشنیده اید

Mehr 3, 1397 AP — صد ترفند رانندگی که خیلی‌هایشان تا حالا به گوش‌تان نخورده ... اگر به سوال های شما جواب هاي منطقي مي دهد ولي حروف را كش مي دهد، نشانه خونريزي مغزي ... ادامه...


charkhan.com .
10 ترفند برای اینکه راننده بهتری باشید (ویدئوی اختصاصی ...

Bahman 30, 1399 AP — در این ویدئو سعی کرده‌ایم ۱۰ ترفند برای اینکه راننده بهتری باشید را به ... ما همراه شوید تا با ترفندهای بیشتر برای رانندگی هر چه بهتر آشنا شوید. ادامه...


rooziato.com .
۴ ترفند رانندگی جالب و حیاتی که باید یک بار برای همیشه در ...

Esfand 10, 1396 AP — عوامل موثر دیگری نیز بر روند رانندگی کردن فرد تاثیر می گذارند که خطر آن ها کمتر از ناآگاهی از ترفندهای درست زانندگی نیست. از این عوامل می توان ... ادامه...


www.khodrotak.com .
9 تکنیک برای تبدیل شدن به یک راننده حرفه ای - خودروتک

Ordibehesht 22, 1398 AP — یکی از ترفند های رانندگی حرفه ای نحوه برخورد در هنگان سر خوردن یا لیز خوردن خودرو است. فرض کنیم جاده لغزنده است و به ناگهان مثل ماشین برقی شهر ... ادامه...


www.aparat.com .
چند ترفند رانندگی - آپارات

چند ترفند رانندگی. ... اشتباه های رانندگی خانم ها · pioofficial. 1 هزار بازدید 6 روز پیش. 1:27 · آموزش رانندگی در بازی کلاچ. Arian KLUTCH. ادامه...


www.aparat.com .
ترفند های که رانندگی شما را حرفه ای تر می کند - آپارات

ترفند های که رانندگی شما را حرفه ای تر می کند. 2,279. آرین اول 75.4 هزار دنبال‌ کننده. 2,279 بازدید. 31. اشتراک گذاری. دریافت کد امبد. گزارش تخلف. ادامه...


www.parsnaz.com .
10 ترفند رانندگی برای حرفه ای شدن در شرایط بحرانی - پارس ناز

رانندگی هم همانند دیگر مهارت هاي انسانی برای پیشرفت بـه تمرین، زمان و ممارست نیاز دارد و نمیتوان ظرف چند هفته آن رابه سطح حرفه اي رساند. در ادامه با 10 ترفند کاربردی ... ادامه...


www.irna.ir .
ترفندهاي رانندگي! - ایرنا

Azar 19, 1397 AP — ترفندهاي رانندگي! يزد- ايرنا- هنگام مسافرت با وسايل شخصي، هيچ چيزي مهمتر از تمركز شما در رانندگي نيست چون جان خودتان و همراهانتان در دستان ... ادامه...


clipo.tv .
چند ترفند رانندگی - کلیپو

در این ویدیو ، هفت ترفند رانندگی را که رعایت آنها در آزمون رانندگی هم الزامی است، برای شما یادآوری خواهیم کرد. با به کارگیری ترفندهای خودرویی از کانال فنی خودرو، در ... ادامه...


clipo.tv .
16 ترفند خودرویی برای رانندگان-بخش دوم - کلیپو

با ما همراه باشید و به تماشای این ویدیوی مفید و آموزنده بنشینید. با به کارگیری فنون کاربردی کانال ترفندهای خودرویی، در آرامش و آسایش کامل رانندگی کنید. ادامه...


clipo.tv .
چند ترفند برای اینکه راننده بهتری باشید - کلیپو

رانندگی مهارتی است که معمولا از دوران نوجوانی کسب می کنیم. آموزش درست و اصولی و ... راننده بهتری شوید. با به کارگیری تکنیک های کاربردی کانال ترفندهای خودرویی، ادامه...


dinu.ir .
10 مهارت رانندگی حرفه‌ای که رانندگان متوسط ندارند: شما جزو کدام ...

Farvardin 12, 1399 AP — همه رانندگان، اصول ابتدایی رانندگی را به سرعت می‌آموزند. با همراهی دینو 10 مهارت رانندگی حرفه‌ای که رانندگان متوسط ندارند را بخوانید. ... واسه حرفه ای شدن تکنیک های خیلی بیشتری نیازه. ای کاش نحوه دریفت کشیدن رو هم میذاشتید. ادامه...


www.ninisite.com .
ترفندهای رانندگی که برای راننده شدن باید بدونیم؟! | تبادل نظر ...

Tir 12, 1398 AP — منم میخوام یاد بگیرم توروخدا اگه تجربه ای تو این مورد دارید بهم کمک کنید! ----. ی سری ترفند واسه رانندگی تو نت نوشته بود خوندم.براتون میذارم. : 1-در ... ادامه...


clipo.ir .
چند ترفند رانندگی - کلیپو

در این ویدیو ، هفت ترفند رانندگی را که رعایت آنها در آزمون رانندگی هم الزامی است، برای شما یادآوری خواهیم کرد. با به کارگیری ترفندهای خودرویی از کانال فنی خودرو، در ... ادامه...


blog.mechanico.ir .
ترفند های رانندگی با پراید – مکانیکو|برق خودرو |قیمت خودرو|

هرگونه استفاده و بازنشر علمی و آموزشی از مکانیکو با ذکر منبع مجاز می باشد. اطلاعات و آموزش های منتشر شده باید توسط متخصص بررسی و انجام شوند و جنبه کمک آموزشی ... ادامه...


www.iribnews.ir .
۴ ترفند رانندگی را بدانید | خبرگزاری صدا و سیما

Bahman 23, 1399 AP — عوامل مؤثر دیگری نیز بر روند رانندگی کردن فرد تأثیر می‌گذارند که خطر آن‌ها کمتر از ناآگاهی از ترفند‌های درست رانندگی نیست. از این عوامل می‌توان به ... ادامه...


emdadaval.ir .
ترفند هایی برای رانندگی در برف و یخبندان - امداد اول

اگر چرخ های خودرو شروع به سر خوردن کردند، با خونسردی پارا از روی پدال گاز بردارید، فرمان را به سمتی که خودرو در حال سرخوردن است بچرخانید (نه به سمت مخالف)، پدال ... ادامه...


navaran.com .
ناواران | اصول رانندگی در زمستان| 15 ترفند مهم رانندگی در هوای ...

‎آنچه در ادامه می خوانیم: ترفندهای رانندگی در زمستان; نکات رانندگی در زمستان; تجهیزات زمستانه; عادت های غلط رانندگی در ... ادامه...


atlaspress.af .
ترفندهای رانندگی در سربالایی [ویژه رانندگان تازه کار و کم ...

رانندگی در سربالایی به ویژه در ترافیک سنگین می‌تواند برای هر راننده‌ای حتی کسانی که در ماشین سواری برای خود اسم و رسمی قائل هستند، کار دشواری باشد. در این ... ادامه...


club.snapp.ir .
باشگاه رانندگان اسنپ |

۴ توصیه برای جلوگیری از حواس‌پرتی هنگام رانندگی · ترفندها ... ترفندهای بنزین زدن که هر مالک خودرویی باید بداند · رانندگی در شب. ترفندها ... ادامه...


sanattourism.ir .
ترفندهاي رانندگي در شب - نشریه گردشگری توریسم پرس

Mordad 7, 1398 AP — ترفندهاي رانندگي در شب. بسياري از مردم رانندگي در شب را دوست ندارند يا حتي اگر لازم باشد که پس از تاريک شدن هوا به‌خصوص در جاده‌هاي خارج از شهر ... ادامه...


www.asrekhodro.com .
ترفندهای رانندگی! - پایگاه اطلاع رسانی عصر خودرو

Azar 19, 1397 AP — ترفندهای رانندگی! عصر خودرو- هنگام مسافرت با وسایل شخصی، هیچ چیزی مهمتر از تمرکز شما در رانندگی نیست چون جان خودتان و همراهانتان در دستان ... ادامه...


test-drive.ir .
آموزش رانندگی حرفه ای | آموزش رانندگی تصویری | اموزش رانندگی ...

نکات حرفه ای در آزمون های رانندگی. ✓ شیوه صحیح روشن کردن و حرکت خودرو. ✓ نکات و عادات صحیح رانندگی باید ها و نباید ها. ✓ نکاتی درباره آیین نامه مقدماتی و آیین ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر