موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

آموزش خروج از پارک دوبل

نویسنده : علیرضا | زمان انتشار : 31 تیر 1400 ساعت 13:00

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

به سه روش می توانیم از صاف بودن اتومبیل خود مطمئن شویم:
۱- وقتی اتومبیل ما وارد پارک شد لبه ی جلوی درب موتور اتومبیل ما با سپر یا خط لبه ی صندوق عقب اتومبیل جلویی با هم کاملاً موازی شود.

۲- وقتی از طرف چپ به جدول سمت چپ خیابان نگاه می کنیم از دید راننده، کناره ی سمت چپ اتومبیل ما بایستی با جدول سمت چپ خیابان (خط کشی) خیابان با هم موازی شود.

۳- کناره ی سمت راست اتومبیل ما با خط پائین دیوار (محل برخورد دیوار و آسفالت پیاده رو) با هم موازی باشد
وقتی اتومبیل ما کاملاً صاف پارک شد دنده را خلاص کرده و ترمز دستی را بالا می کشیم.

نحوه ی خروج از پارک و رعایت حق تقدم بعد از انجام پارک دوبل:
برای خارج کردن اتومبیل از حالت پارک دوبل بصورت رو به جلو ابتدا راهنمای سمت چپ را روشن می کنیم و بعد از نگاه کردن به آینه ها و پوشش دادن به نقاط کور آینه، اتومبیل خود را ۳۰ درجه کج کرده و می ایستیم (وقتی گلگیر سمت راست اتومبیل ما به پلاک و وسط اتومبیل جلویی برسد ۳۰ درجه شده است) که به آن ایست خروج از پارک می گوییم.
سپس سرمان را از سمت چپ برگردانده و رو به عقب نگاه می کنیم تا به نقاط کور آینه پوشش کاملی داده و رعایت حق تقدم نسبت به اتومبیلهایی که در حال عبور هستند کرده باشیم بعد از ایست خروج از پارک و رعایت حق تقدم به صورت لاک پشتی حرکت خود را آغاز کرده و اتومبیل خود را از پارک خارج می کنیم، پس از اینکه اتومبیل ما و فرمان آن در داخل لاین جدید صاف شد حرکت را به صورت عادی انجام می دهیم.

نحوه ی شروع حرکت بعد از انجام پارک دوبل (بصورت دنده عقب):
چنانچه بعد از اتمام پارک دوبل پشت سر اتومبیل ما (قسمت عقب) خالی بود و نیاز بود که ما حرکت خود را بصورت دنده عقب انجام بدهیم باید به روش ذیل اقدام نماییم:

۱- راهنمای سمت راست را روشن کرده، انتقال ترمز از دستی به پایی انجام می دهیم، پس از گرفتن کلاج دسته ی دنده را درون دنده ی عقب قرار می دهیم.

۲- کاملاً به عقب اتومبیل توجه می کنیم تا خطری نباشد.

۳- ضمن حرکت دادن اتومبیل بصورت لاک پشتی در دنده ی عقب (به اندازه ی ۲۰- ۱۰ سانتیمتر) با سرعت عملی بسیار عالی ۲- ۵/۱ دور فرمان را به سمت راست (به سمت جدول سمت راست اتومبیل) می چرخانیم و سپس می ایستیم.

۴- کمربند را کشیده و تا جایی که ممکن است رو به عقب بدن خود را می چرخانیم.

۵- دست چپ مرکز فرمان یا ساعت ۱۲ را گرفته و دست راست پشتی صندلی شاگرد را میگیرد.

۶- شروع مجدد حرکت در دنده عقب با دقت و مراقب بسیار زیاد (سرعت قدم انسانی)

۷- استفاده از وسط شیشه ی بزرگ عقب (در پراید چراغ ترمز وسط شیشه ی بزرگ عقب) جهت تنظیم فاصله ی ۴۵- ۳۰ سانتیمتر.

۸- تا زمانی که ایست کامل نکرده ایم رو به جلو نگاه نمی کنیم (توضیح کامل در درس دنده عقب گفته شده)

۹- لازم به ذکر است پس از مقداری حرکت در دنده ی عقب چنانچه نیاز شد توقف کرده و حرکت خود را رو به جلو به صورت عادی انجام بدهیم ، باید ایست خروج از پارک و رعایت حق تقدم نسبت به وسایل نقلیه ی عبوری را انجام دهیم.

توصیه می شود، از روشهای گفته شده در این بخش فقط یک روش را (به توصیه ی مربی) با مهارت کامل یاد بگیرید. چرا که توجه دقیق به همه ی روشهای پارک دوبل باعث سردرگمی و آشفتگی ذهن و دشوار شدن یادگیری پارک دوبل می گردد.

خلاصه ی درس پارک دوبل:
۱- تنظیم فاصله ی عرضی یک دست یا ۵۰ سانت

۲- زمان شروع فرمان اول به سمت راست

۳- زمان شروع فرمان دوم به سمت چپ

۴- صاف پارک شدن اتومبیل

۵- خروج از پارک

خلاصه ی درس پارک دوبل (پارک صحیح):
۱- تنظیم فاصله ی یک دست یا  ۵۰ سانت: راهنمای درست را روشن کرده و با رعایت احتیاط به فاصله ی عرضی یکدست یا ۵۰ سانتیمتر کنار اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم می ایستیم طوری که تقریباً یک درب موتور جلوتر از اتومبیل کناری باشیم.

۲- زمان شروع فرمان اول به سمت راست: با رعایت احتیاط و حرکت در دنده ی عقب بصورت لاک پشتی ضمن توجه به عقب، به شیشه ی لچکی عقب سمت راست اتومبیل خودمان نگاه می کنیم، وقتی انتهای اتومبیل کناری را در شیشه ی لچکی عقب رؤیت کردیم ضمن حرکت بصورت لاک پشتی تمام فرمان را به سمت راست می چرخانیم تا قسمت عقب اتومبیل ما بصورت دنده ی عقب به مقدار کافی وارد محوطه، پارک شود.

۳- زمان شروع فرمان دوم به سمت چپ: به آینه ی بغل سمت چپ نگاه می کنیم، وقتی از نگاه راننده دستگیره ی بیرونی درب عقب اتومبیل به بالای جدول عقب سمت راست خیابان رسید ایست وسط را انجام داده و تمرکز می گیریم و ضمن ادامه ی حرکت در دنده عقب به صورت لاک پشتی فرمان دوم را تماماً به سمت چپ پس داده و می چرخانیم تا قسمت جلوی اتومبیل نیز وارد پارک شود ( سر گلگیر سمت راست اتومبیل ما به راهنمای سمت چپ اتومبیل کناری رسید فرمان دوم باید تماماً به چپ چرخیده و قفل شود)

۴- صاف پارک شدن اتومبیل: زمانی که اتومبیل ما در محوطه ی پارک نسبت به خیابان صاف شد می ایستیم (دنده را خلاص نموده و کلاج را رها می کنیم) ولی ترمز را رها نمی کنیم و در صورت نیاز انتقال ترمز انجام می دهیم (از پایی به دستی)

۵- خروج از پارک: برای خارج کردن اتومبیل از حالت پارک روشن نمودن راهنمای سمت چپ و ایست ۳۰ درجه (ایست خروج از پارک) و نگاه کردن به منظور رعایت حق تقدم وسایل نقلیه ی عبوری الزامیست که پس از انجام آن و اطمینان از عدم وجود خطر بصورت لاک پشتی از پارک خارج می شویم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: www.pooya-ds.comارسال نظر

نام


ایمیل


نظر