موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

پریدن از دست انداز

پریدن از دست انداز

نویسنده : نادر | زمان انتشار : 16 اسفند 1400 ساعت 15:22

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

افتادن به یک چاله بزرگ در هنگام رانندگی یک اتفاق بسیار محتمل برای رانندگان است. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، فشار زیادی به سیستم تعلیق خودرو وارد شده و در برخی موارد شدید حتی ممکن است صدمه ای به قسمت های مختلف خودرو، مخصوصا اجزای سیستم تعلیق وارد شود.

potholes-1.jpgدست اندازهای متعدد در خیابانی در نیویورک

آیا تاکنون فکر کرده اید که در چنین مواقعی دقیقا چه بر سر شاسی و سیستم تعلیق می آید؟

یکی از کانال های یوتیوبی برای یافتن پاسخ ویدیویی بسیار جالب در این باره تهیه کرده است.

برای این کار دست اندرکاران این کانال به سراغ یک مرسدس بنز E کلاس W211 که به علت برخی مشکلات فنی به مدت دو سال در پارکینگ نمایندگی این کمپانی در شیکاگو رها شده بود، رفته و پس از رفع ایرادات، آن را برای تست های مختلف مهیا کردند.

Driving_Through_Potholes-1.jpg

در گام بعدی تیم سازنده به منظور ثبت و ضبط بهتر حرکات چرخ در مواجهه با دست اندازهای مختلف، تمام پنل های کناری و حتی درها را از جای خود خارج نموده و پس از آماده شدن کامل تست های گوناگونی را در مسیرهای پر دست انداز اجرا کردند.

ویدیوی انتشار یافته از این تست ها که با استفاده از دوربین های بسیار پر سرعت و با تعداد فریم بالا ضبط شده، به خوبی نشان می دهد چاله ها و دست اندازهای بزرگ فشار فوق العاده زیادی به سیستم تعلیق و شاسی خودرو تحمیل می کنند.

Driving_Through_Potholes_3.jpg

این فشار به حدی است که اگر کمک فنرها در جذب ضربه ناموفق عمل کنند، ممکن است لاستیک ها با بخش های فلزی بدنه یا شاسی برخورد داشته و دچار ترکیدگی شوند. روشن است که این اتفاق اگر در سرعت های بالا رخ دهد، می تواند حوادث ناگواری به دنبال داشته باشد.

Driving_Through_Potholes_2.jpg

در ادامه مرسدس E کلاس مذکور آزمایش های شدیدتری را در مسیرهای ناهموار پشت سر گذاشت که نتیجه آن آسیب دیدگی زیاد و بروز ایرادات متعدد در قسمت موتور، شاسی و سیستم تعلیق بود.

نکته مهمتر آنکه مرسدس مذکور دارای یکی از بهترین سیستم های تعلیق در کلاس خود است و به راحتی شرایط استفاده معمولی را برای سالیان سال تاب می آورد، اما ظرف مدت کوتاهی در این ویدیو دچار آسیب های شدید می شود.

آنطور که پیداست دست اندازها و چاله های بزرگ و عمیق حتی برای خودروهای با کیفیت خارجی نیز می توانند دردسرساز شوند.

بنابراین بهتر است همیشه هنگام رانندگی در خیابان ها و جاده های ناهموار جانب احتیاط را رعایت نموده و ضمن حرکت با سرعت کم، تا حد امکان از عبور از روی دست اندازها اجتناب کرد.

در واقع برای خودروهایی که دارای شاسی و بدنه ضعیف و سیستم تعلیق بسیار ساده هستند (مانند خانواده پراید و تیبا)، گرفتار شدن در چنین گودال هایی می تواند به قیمت بهم خوردن زوایا و فواصل مهندسی شده شاسی و بدنه تمام شود و صدمات جبران ناپذیری به خودرو وارد کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: digiato.com



ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر