موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

نحوه قرار گرفتن پا روی کلاچ

نحوه قرار گرفتن پا روی کلاچ

نویسنده : نادر | زمان انتشار : 13 بهمن 1400 ساعت 12:10

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان نحوه قرار گرفتن پا روی کلاچ را مطالعه خواهید کرد.

چه موقع کلاچ بگیریم ؟

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

همانطور که می‌دانید کلاچ یکی از بخش‌های سیستم انتقال قدرت اتومبیل است. بر سرعت ماشین تاثیر دارد، بر عملکرد موتور و همچنین بر تمای اجزای سیتم انتقال قدرت تاثیر مستقیم دارد. اهمیت استفاده از کلاچ در همان لحظه اول شروع حرکت اتومبیل برای شما نمایان می‌شود.

همان زمان که قرار است ماشین حرکت کند و شما نمی‌دانید که تا کجا و با چه سرعتی پای خود را از روی کلاچ بردارید. در صورتی که به سرعت پا از روی کلاچ برداشته شود ماشین خاموش خواهد شد. اهمیت استفاده از کلاچ در هنگام دور زدن، سربالایی که باید نیم کلاچ را رعایت کنید و بسیاری از مقاطع دیگر در رانندگی بیش‌تر به چشم می‌آید.

%D9%85%D9%88%D9%82%D8%B9-%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%86-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85%D8%9F.jpg

البته در مورد ماشین‌های اتومات بحثی به عنوان کلاچ وجود ندارد و کسانی که قرار است با ماشین اتومات کار کنند تنها در زمان آزمون مجبور هستند در زمینه کار با کلاچ تسلط پیدا کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا قدم به قدم به شما آموزش دهیم که چه موقع کلاچ بگیریم و عملکرد کلاچ به چه صورت است:

با توجه به وظایف کلاچ باید چه موقع کلاچ بگیریم ؟

ابتدا باید بدانید وظیفه اصلی کلاچ چیست. برای پاسخ به این سوال باید از عملکرد حرکتی اتومبیل آگاه باشید. موتور نیروی لازم برای حرکت را تولید می‌کند اما سوال اینجاست که نیروی ایجاد شده در موتور چگونه به چرخ‌ها می‌رسد؟ دانستن عملکرد اتومبیل کمک می‌کند تا بهتر درک کنیم که چه موقع کلاچ بگیریم .

نیروی ایجاد شده در موتور توسط سیستم انتقال نیرو از گیربکس به چرخ‌ها منتقل می‌شود. جعبه دنده در کنار کلاچ در این فرآیند نقش دارد. کلاچ سه کار را برای شما انجام می‎دهد. اول آنکه به وسیله‌آن می‌توانید دنده عوض کنید.

در ماشینی که اتومات نباشد بدون کلاچ  نمی‌توان دنده عوض کرد. دوم آنکه کلاچ رابط انتقال نیرو از موتور به چرخ است. در واقع زمانی که قرار باشد ماشین حرکت کند به وسیله کلاچ این انتقال صورت می‌گیرد.

بنابراین در اولین پاسخ به اینکه چه موقع کلاچ بگیریم باید بگوییم که از همان لحظه ابتدایی حرکت باید کلاچ بگیرید تا بتوانید دنده عوض کنید و سپس کلاچ را رها کنید تا ماشین راه بیوفتد. اما کار به این سادگی نیست.

باید پس از آنکه می‌پرسید چه موقع کلاچ بگیریم سوال بعدی در مورد نحوه رها کردن کلاچ باشد. سومین کاری که کلاچ انجام می‎دهد نقطه مقابل آن در هنگام شروع حرکت است. شما کلاچ می‌گیرد، ماشین را در دنده قرار می‌دهید، کلاچ را رها می‎کنید و به این وسیله قدرت موتور را به چرخ‌ها منتقل میکنید و در واقع ارتباط بین چرخ و موتور را برقرار میکنید.

سومین عملکرد کلاچ برعکس این است. شما به وسیله کلاچ دنده را خلاص می‌کنید و باعث می‎شوید ارتباط موتور با چرخ‎ها قطع شود. در این صورت درگیری بین نیروی محرکه و چرخ وجود نداد.

When-clutch-min.jpg

کلاچ رابط بین موتور و چرخ

زمانی که شما کلاچ را تا ته فشار دهید دیگر ارتباطی بین چرخ و موتور وجود ندارد. درواقع درگیری اتومبیل را با چرخ‌ها کاهش می‎دهید. پس موتور کنترلی بر روی چرخ‌ها ندارد. حال تصور کنید سرپایینی باشد و کلاچ گرفتید و خلاص کردید! شیب جاده بر چرخ حاکم است.

بنابراین باید بدانیم که چه موقع کلاچ بگیریم. باید هشیار باشید که کلاچ گرفتن به معنای قطع سیستم کنترل ماشین بر روی سرعت است.

ابتدا در پاسخ به سوال چه موقع کلاچ بگیریم اشاره به شروع حرکت کردیم. کار به صورت زیر انجام می‌شود:

شما هنگام شروع پای خود را بر روی کلاچ قرار میدهید و آن‌را تا انتها فشار می‎دهید. دنده سنگین یک را برای حرکت انتخاب می‌کنید. پای راست را روی پدال گاز می‌گذارید،  به اندازه ۱۵۰۰ دور در دقیقه گاز می‌دهید.

شما نیروی لازم برای حرکت را ایجاد کردید اما هنوز به چرخ‌ها منتقل نشده زیرا کلاچ را تا انتها فشار دادید و ارتباط بین موتور و چرخ قطع است. حالا تصور کنید ۱۵۰۰ دور در دقیقه‌ای که ایجاد کردید یکباره به چرخ منتقل شود. ناگهان ماشین به جلو پرت می‌شود. چاره چیست؟ ذره ذره نیرو را به چرخ بدهیم. چگونه؟ آرام ارام کلاچ را رها کنید تا به سرعت آهسته نیرو به چرخ منتقل شود. پس برای پاسخ به سوال چه موقع کلاچ بگیریم و چه موقع کلاچ را رها کنیم باید گفت زمانی که قرار است موتور از درگیری با چرخ خارج شود باید کلاچ را تا ته بگیریم، زمانی که قرار است موتور با چرخ درگیر باشد باید آرام کلاچ را رها کنیم.

%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%86-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86.png

در سربالایی چه موقع کلاچ بگیریم ؟

 شرایط سربالایی باید در جلساتی تمرین شود که شما تا حدودی بر عملکرد اتومبیل تسلط پیدا کردید. تصور کنید شرایط سربالایی است و در ترافیک گیر کرده‌اید، ترس از آن است که ماشین بدون اراده شما عقب رود، برای جلوگیری از این اتفاق همینطور که کلاچ را تا انتها فشار دادید دنده یک بگذارید و دور موتور را تا ۱۵۰۰ بالا ببرید و خیلی آرام کلاچ را بالا بیاورید.

جایی می‌رسد که ماشین می‌لرزد و راه می‌افتد. این نقطه نیم کلاچ است. این نقطه را رها نکنید. در نقطه نیم کلاچ ماشین به جلو حرکت می‌کند و اتصال دیسک و صفحه برقرار شده اما کاملا دیسک جذب صفحه نشده. کلاچ را ۳ ثانیه در این وضعیت نگه دارید، ماشین عقب نخواهد رفت، پس از سه ثانیه با خیال راحت پا را از روی کلاچ بردارید.

کلاچ بر دور زدن حکم فرمایی می‌کند

قرار است دور بزنم، چه موقع کلاچ بگیریم. سوالی است که بسیاری از هنرجویان می‌پرسند. پیش از این گفتیم که نیم کلاچ را در لحظه حرکت اتومبیل سه ثانیه نگه دارید سپس پا را از روی کلاچ بردارید. اما در مورد دور زدن باید بدانید که همه کارها با کلاچ انجام می‌شود.

نیم کلاچ را تا زمانی نگه می‌دارید که اتومبیل کاملا دور زده و در مسیر مستقیم قرار گیرد. پس برای دور زدن، کلاچ می‌گیرید، دنده ۱ می‌گذارید، آرام پا را از روی کلاچ بر دارید تا اولین لحظه که ماشین شروع به حرکت کرد. بیش‌تر از این کلاچ را بالا نیاورید و در همین اندازه و با همین سرعت دور بزنید. پس از آنکه در مسیر مستقیم قرار گرفتید پا را از روی کلاچ برمی‌دارید.

سوالات متداول:

در سرپایینی ماشین را خلاص کنیم یا از کلاچ استفاده کنیم ؟

حرکت خلاص در سراشیبی باعث سرعت گرفتن خودرو میشود و  ممکن است نیاز به گرفتن ناگهانی ترمز شود. در این حالت فشار روی لنت ها زیاد خواهد شد و ممکن است ترمز قفل یا بریده شود. توجه داشته باشید که پایین نگه داشتن پدال کلاچ هم فرقی با خلاص بودن خودرو ندارد، پس در سرازیری حرکت با دنده سنگین کار ایمن و معقولانه تری است.

در هنگام رانندگی چه موقع کلاچ بگیریم؟

  • روشن و راه انداختن ماشین
  • تعویض دنده خودرو

فرق نیم کلاچ و کلاچ در چیست ؟

نیم کلاچ برای زمانی است که ماشین در سربالایی قرار دارد و ممکن است رو به عقب برگردد یا هنگامی که در سرازیری قرار دارد به کار می‌رود. نیم کلاچ در چنین وضعیت‌هایی به کنترل خودرو کمک می‌کند ولی کلاچ کامل برای استارت زدن و تعویض دنده ها مورد استفاده قرار می گیرد.


منبع: testdriving.ir


سایر منابع و مطالب مرتبط با نحوه قرار گرفتن پا روی کلاچ [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
testdriving.ir .
چه موقع کلاچ بگیریم؟ { 4 مورد ریز و درشت } - تست درایوینگ

در صورتی که به سرعت پا از روی کلاچ برداشته شود ماشین خاموش خواهد شد. ... باید پس از آنکه می‌پرسید چه موقع کلاچ بگیریم سوال بعدی در مورد نحوه رها کردن کلاچ باشد. ... شما کلاچ می‌گیرد، ماشین را در دنده قرار می‌دهید، کلاچ را رها می‎کنید و به این وسیله قدرت ... حرکت خلاص در سراشیبی باعث سرعت گرفتن خودرو میشود و ممکن است نیاز به ... ادامه...


guilandr.ir .
استفاده از کلاچ - آموزش آنلاین رانندگی و آیین نامه

كار با كلاج وظيفه پاي چپ مي باشد و بهتر است كه پنجه يا سينه پا روي كلاج و پاشنه ... دريچه همه دنده ها باز شده و ما مي توانيم دسته دنده را درون هر دنده اي كه مي خواهيم قرار دهيم . ... پس نبايستي كلاج از نقطه حركت بالاتر بياييد بعد از شمردن و در نظر گرفتن 3 ... ادامه...


portalhamlonaghl.ir .
آموزش رانندگی - قلق گیری کلاچ | پرتال حمل و نقل iranway

آموزش رانندگی - قلق گیری کلاچ. نحوه قرار گیری صحیح پا بروی پدال. نحوه اجرا. کلاچ را تا انتها گرفته ، دنده را به نیاز حرکت یا در حالت ۱ یا در حالت عقب قرار داده و به ... ادامه...


test-drive.ir .
آموزش کنترل کلاچ و نیم کلاچ (قلق گیری،بازی نیم کلاچ) چه ...

Azar 26, 1399 AP — در این آموزش سعی داریم شما عزیزان را با روش کنترل کلاچ و نیم کلاچ و ... در شرایطی که پا دیگر بر روی کلاچ نیست و کلاچ کاملا در حالت رها قرار دارد. ادامه...


www.khodrotak.com .
آموزش رانندگی برای خیلی مبتدی ها! - خودروتک

Mehr 25, 1397 AP — همزمان پا روی کلاچ می‌گذارید و تا انتها فشار می‌دهید سپس دنده را از حالت دنده ... و سپس همزمان با گرفتن پدال کلاچ، دنده را در حالت دنده خلاص قرار می‌دهیم. ادامه...


www.yjc.ir .
سیرتاپیاز کلاچ و نحوه عملکرد آن در اتومبیل

Tir 28, 1396 AP — احتمالاً با عبارت کلاچ گرفتن و نیم کلاچ و دیسک و صفحه و… ... یک دلیل برای قرار دادن پا روی کلاچ می‌تواند موقعیت بد راننده باشد. اگر شما زیادی ... ادامه...


turboyadak.com .
در هنگام رانندگی چه موقع کلاچ بگیریم؟ - مجله اینترنتی توربومگ

Shahrivar 1, 1399 AP — کلاچ گرفتن هم در زمان حرکت اتومبیل نقش دارد و هم زمان توقف، به همین دلیل تصمیم داریم تا شما را در این مقاله از توربومگ با این بخش مهم ... به طور دقیق می‌توان گفت باید پای خود را روی کلاچ بگذارید و به شکلی پدال را رها کنید که حرکت اتومبیل در شرایط عادی قرار گیرد. ... در کیفیت و آموزش رانندگی اهمیت بالایی دارد. ادامه...


koorook.com .
آموزش کار کردن با کلاچ و دنده ( با عکس ) – کوروک

Bahman 8, 1397 AP — بعضی از ماشین‌ها بدون کلاچ گرفتن و در صورت خلاص بودن دنده روشن می‌شوند ، اما ... دنده ۱ در سمت چپ و بالا قرار دارد ، باید دست دنده دارای طرحی در روی خود باشد که ... میزان فشار پدال گاز را با میزان برداشتن پا از روی کلاچ بالانس کنید . ادامه...


driving55.blogfa.com .
آشنایی با نحوه ی گرفتن پدالهای

گاز(همان قدرت اتومبیل) {{برای گاز دادن باید پنجه پای راست را روی پدال گاز ... {{برای کلاج گرفتن باید پنجه پای چپ را روی پدال کلاج قرار دادو درهنگام گرفتن به ... ادامه...


irdrsct.rzb.ir .
نجحوه صحیح قرار گیری پا برروی پدال - آموزشگاه رانندگی ایرانیان

Dey 8, 1393 AP — 2-ترمز: پدال ترمز بین پدال گاز و کلاج قرار دارد و توسط پای راست کنترل میشود و نحوه ی قرار گرفتن پا روی آن مثل پدال گاز میباشد که استفاده از ... ادامه...


nimkelaj.com .
عملکرد پدال‌ ها و هماهنگی بین آنها - آموزش رانندگی ... - نیم کلاج

پدال گاز بهتر است پاشنه پای راست در کف خودرو و روبروی ترمز باشد چوی برای ... در صورت کوچک پا بودن بهتر است پاشنه پای راست بین پدال‌های گاز و ترمز قرار گیرد. ... خودرو در دنده یک می‌باشد و در حال حرکت است برای ترمز گرفتن بایستی اول کلاج ... ادامه...


signalsofts.com .
چگونگی قلق گیری کلاچ - تیم توسعه نرم افزاری سیگنال

Mehr 5, 1397 AP — پس از دنده گذاری و نگهداری کلاچ در نقطه صفر و کمی گاز دادن ثابت کلاچ را به ... آن را قلق گیری کرده و مورد ارزیابی قرار دهیم چون ممکن است از گاز، کلاچ، ... و کلاچ را از قسمت مچ پا آزاد می کنیم تا جایی که ماشین به حرکت در آید همان جا که ... ادامه...


donya-e-eqtesad.com .
چه موقع کلاچ بگیریم؟ - دنیای اقتصاد

Shahrivar 16, 1396 AP — کلاچ یکی از بخش‌های مهمی است که از زمان روشن کردن خودرو و قرار دادن دنده در اولین حالت تا افزایش سرعت و تغییر دنده‌های دیگر پای راننده دائم با آن درگیر است. ... معتقدند اگر راننده ماهر باشد و نحوه استفاده صحیح از کلاچ و تعویض دنده را ... ادامه...


www.hengam.info .
صکادرات در آموزش رانندگي - آموزشگاه رانندگی هنگام

Aban 7, 1399 AP — احتمال زیاد هنگام آموزش رانندگی کلمه صکادرات را شنیده‌اید و شاید معنای آن را ندانید. ... معمولا اهرم آن سمت چپ صندلی قرار دارد؛ با تنظیم اهرم پشتی صندلی در شرایط دلخواه شما ... حواستان باشد که دنده عوض کرده‌اید پا هنوز روی کلاچ است. ... حواستان باشد که اگر بدون گرفتن کلاچ قصد کنید که دنده را عوض کنید نه تنها دنده جا ... ادامه...


oborudow.ru .
موقعیت صحیح پاها هنگام رانندگی. آیا ما درست پشت فرمان یک ...

یكی از نكات مهم در این زمینه ، قرار گرفتن در پشت چرخ است. ... برای این کار ، پای چپ را روی پدال کلاچ و پای راست را روی پدال ترمز قرار دهید. ... نحوه نگه داشتن فرمان. ادامه...


driving1exam.rozblog.com .
نحوه پدال گرفتن

Mordad 3, 1395 AP — (کلاج(پدال کنترل اتومبیل در حرکت اولیه و تعویض دنده درسرعت بالا برای کلاج گرفتن باید پنجه پای چپ را روی پدال کلاج قرار داد و درهنگام ... ادامه...


www.dalfak.com .
آموزش کلاچ گرفتن در سربالایی ها - آموزش عملی رانندگی - دالفک

دوستان عزیز ، برای اینکه در سربالایی ها موتورتان عقب نیاید باید از نیم کلاچ استفاده کنید ؛ نحوه گرفتن کلاچ در این ویدیو آموزش داده شده است . ادامه...


www.amoozeshnima.blogfa.com .
کنترل گاز ترمز کلاج و فرمانک - آموزش گام به گام رانندگی

1-گاز: پدال گاز در قسمت سمت راست پایین روی کف ماشین قرار دارد و بوسیله پای راست کنترل میشود و طریقه ی قرار گرفتن پا روی آن بدین ترتیب است که پاشنه پا ... ادامه...


khodro-savar.blogfa.com .
دی ۱۳۹۲ - همه جور اطلاعات ضروری در مورد خودرو

حالا پای راست رو روی پدال گاز میذاریم اما فشار نمیدیم. ... در مورد نیم کلاچ هم بهمین ترتیب انواع تمرین ها رو در وبلاگ قرار دادم که در آرشیو پیدا می کنید. ... به خاموشی می رود، بیشترین ایراد هنرجوها در زمان آموزش این است که بدون گرفتن کامل کلاج در سرعت ... ادامه...


dasfarmon.ir .
تنظیم صندلی و نحوه گرفتن پدال ها- دس فرمون | dasfarmon.ir ...

Shahrivar 19, 1396 AP — نحوه تنظیم صندلی و نحوه گرفتن پدال ها در اتوموبیل از مهم ترین کارهایی است ... خیلی عقب باشد که هنگام گرفتن کلاج پای چپ شما کشیده شود و زانوی شما هیچ ... پای خود را از روی پدال گاز برداشته و روی پدال ترمز قرار بدهید پایتان به ... ادامه...


car110.ir .
اموزش کنترل گاز ترمز کلاج و فرمان در تعلیم رانندگی

1-گاز: پدال گاز در قسمت سمت راست پایین روی کف ماشین قرار دارد و بوسیله پای راست کنترل میشود و طریقه ی قرار گرفتن پا روی آن بدین ترتیب است که پاشنه پا ... ادامه...


www.amoozeshnima.blogfa.com .
کنترل گاز ترمز کلاج و فرمان - آموزش گام به گام رانندگی

1-گاز: پدال گاز در قسمت سمت راست پایین روی کف ماشین قرار دارد و بوسیله پای راست کنترل میشود و طریقه ی قرار گرفتن پا روی آن بدین ترتیب است که پاشنه پا ... ادامه...


drivingmaster.ir .
اموزش کلاج و نیم کلاچ - اموزش خصوصی رانندگی حرفه ای زوج ...

Mordad 10, 1399 AP — ... و دنده عقب و دور ی فرمان و دور دوفرمان کاملا اصولی و تصویری و عملی اموزش داده شده است. ما در این ویدیو نحوه صحیح قرار گرفتن پا ها روی پدالها توسط ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر