موضوعات وبسایت : سوالات آیین نامه اصلی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

کتاب آیین نامه موتور 1401

کتاب آیین نامه موتور 1401

نویسنده : مینا علی زاده | زمان انتشار : 22 بهمن 1399 ساعت 19:29

کتاب آیین نامه موتور۹۹  motorcycle

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

دانلود رایگان آیین نامه موتور سیکلت درپایین صفحه ***

لینک دانلود در پایین صفحه

فهرست مطالب کتاب آیین نامه موتور  در 7 بخش تقسیم شده است :

بخش اول آمادگی پیش از راندن

بخش دوم توانایی رانندگی

بخش سوم : ایمنی و شناخت خطرات

بخش چهارم: قوانین و مقررات

بخش پنجم: تابلوها، چراغها و خط کشیهای راه

بخش ششم: فرهنگ رانندگی

بخش هفتم: امداد و نجات

بخشهای از کتاب آیین نامه موتورسیکلت  :

پیش گفتار امروزه موضوع حمل و نقل از مهمترین شاخص های توسعه اقتصادی و اجتماعی می باشد. در صورتی که یک جامعه از حمل و نقل کارآمد و بهینه برخوردار با شد به همان نسبت از توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیشتری برخوردار است. توجه به موضوع ترافیک و تبعات منفی آن نظیر تصادفات و آلودگی های زیست محیطی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مطالعات نشان می دهد در بین اصول سه گانه مهندسی ترافیک، نقش آموزش به کاربران ترافیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از این رو با توجه به نقش بسیار مهم و موثر عامل انسانی در سوانح جاده ای، اهمیت آموزش و افزایش دانش علمی رانندگان بسیار حائز اهمیت می باشد. بر این اساس معاونت فنی مهندسی و خدمات ترافیک، کتاب آموزشی پایه موتورسیکلت را به منظور ارتقاء بنیه علمی هنرجویان متقاضی صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت تهیه و تدوین نموده تا بتواند گامی در کاهش سوانح ترافیکی برداشته باشد.

کتاب حاضر بر اساس پارامترهای مهم و موثر در تصادفات در هفت فصل تهیه گردیده و سعی شده است با آموزش جامع قوانین و مقررات و رعایت اصول ایمنی در رانندگی با موتورسیکلت بتوان سطح رانندگی موتورسواران را ارتقاء داد. در این کتاب به مباحث فرهنگ رانندگی نیز توجه ویژه ای شده است. امید است با مطالعه دقیق كتاب بتوان گامی موثر در کنترل معضل ترافیک و سوانح ناشی از آن برداشته شود. در پایان از زحمات بی دریغ گروه مولفین، جناب آقایان مهندس احمد صادقی و مهندس مهدی ارسنجانی که این مرکز را در تهیه و تالیف کتاب یاری نمودند، صمیمانه تشکر و قدردانی می گردد.

رئیس

مرکز صدور گواهینامه رانندگی سرهنگ هویدا تزار

کتاب آیین نامه موتور۹۹

آموزش رانندگی موتور سیکلت

بخش اول

آمادگی پیش از راندن موتورسیکلت

آمادگی موتورسیکلت

رانندگی با موتورسیکلت نیازمند آمادگی جسمانی، مهارت کافی و تمرکز است که بدون رعایت آنها، رانندگی ایمن امکان پذیر نمی باشد.

۱) آمادگی جسمانی:

موتورسوار به دلیل استفاده از تمامی اعضای بدن در رانندگی، به ویژه دست و پا در اهرم های کنترلی، باید از سلامت جسمانی مناسب بهره مند باشد. داشتن اعضای سالم، در کنترل و سیله نقلیه اهمیت ویژه ای دارد. ممکن است فردی از لحاظ ظاهری سالم به نظر برسد ولی به عنوان مثال عضلات پاهای وی دارای ضعف و مشکل باشد؛ چنین فردی به منظور حفظ ایمنی خود و سایرین باید از راندن موتور سیکلت پرهیز نماید.

۲) مهارت:

برای داشتن مهارت در راندن موتور سیکلت، دست کم باید از موارد زیر آگاهی داشت:

– روش راه اندازی و حرکت موتور سیکلت: پیش از استفاده از هر وسیله ای باید به نحوه ی کارکرد آن آگاهی داشت.

– تاثیر پذیری از شرایط محیطی، سطح راه و وزن و سیله نقلیه: باد، باران، لغزندگی سطح راه و … از عواملی هستند که هر کدام به نوبه ی خود بر بخشی از توانایی های شما تاثیر گذاشته یا در آنها اختلال ایجاد می نماید. به عنوان مثال باد و باران دید شما را مختل می کند و لغزندگی سطح راه، تعادل و پایداری شما را به خطر می اندازد.

– سطح اتکای مناسب هنگام رانندگی و چگونگی حفظ تعادل: موتورسیکلت به دلیل آن که تنها دارای دو چرخ است، از این رو سطح تماس آن با زمین نسبت به دیگر خودروها کمتر می باشد. میزان سطح اتکا حتی در شرایطی همچون گردش که موتور سوار ناچار به کج کردن و سیله است) از حالت عادی نیز کمتر می شود. میزان سطوح تماس وسیله با زمین و تعادل موتور سیکلت، رابطه ی مستقیم با یکدیگر دارند؛ بدین معنی که هرچه سطح اتکا کمتر باشد، تعادل وسیله نیز کاهش می یابد.

۳) تمرکز:(کتاب آیین نامه موتور)

هنگام رانندگی همه ی فکر و ذهن را باید متمرکز به رانندگی نمود. موتورسوار باید به فکر تامین شرایط مناسب به منظور حفظ ایمنی خود و سایر استفاده کنندگان از راه باشد. خطرات احتمالی و پیش بینی نشده را در نظر داشته و بر این اساس حرکت خود را تنظیم نماید. باید به گونه ای رفتار کند تا در معرض خطر و آسیب قرار نگیرد و هنگامی که در ش رایط اضطراری و خطر قرار گرفت با انجام عکس العمل مناسب و صحیح از وقوع تصادف جلوگیری کند. واضح است که انجام تمام این موارد که تنها به عنوان نمونه ذکر شد، نیازمند تمرکز می باشد. بنابراین هنگام رانندگی نباید ذهن را درگیر فرآیندی دیگر همچون مشکلات شخصی نمود.

کتاب آیین نامه موتورسیکلت

تجهیزات موتورسوار

موتور سواران دست کم باید به کلاه ایمنی، کاپشن، شلوار مناسب، دستکش و چکمه مجهز باشند. هر کدام از این موارد، به حفاظت بخشی از بدن کمک می کنند.

لباس محافظ موتورسوار (کتاب آیین نامه موتور)

موتورسوران (چه راننده و چه ترک نشین) از سرنشینان یک اتومبیل آسیب پذیرتر هستند. آسیب پذیرترین اعضا در موتور سواری عبارتند از: سر، دست ها و پاها. البته احتمال آسیب رسی به دیگر اعضای بدن نیز همواره وجود دارد. به عنوان نمونه، گاهی اوقات وارد شدن شن و ماسه از سطح راه به پوست بدن موتورسوار، موجب آسیب دیدگی می شود.

استفاده از لباس مخصوص، راننده و ترک نشین موتورسیکلت را در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند و در بیشتر موارد صدمات را کاهش می دهد. همچنین، ایمنی راننده و ترک نشین موتورسیکلت را در شرایط بد آب و هوایی نیز افزایش می دهد. اگر این لباس ها از رنگ روشن تهیه شده باشد، توجه سایر استفاده کنندگان از راه را به سوی راننده موتور سیکلت جلب می کند. ممکن است قیمت لباسهای مخصوص موتورسیکلت سواری گران باشد، ولی در مقایسه با درد و ناراحتیهای ناشی از تصادفات ارزش چندانی ندارد. حتی خراشیدگی ناشی از تصادفات ساده را که در اثر آن شن و ماسه به پوست بدن وارد می شود دست کم نگیرید.

کاپشن، شلوار و به طور کلی لباس موتورسوار باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  1. در برابر باد محافظت کند. در آن راحت باشد.
  2. آن چنان گشاد نباشد که در برابر جریان هوا آویزان بوده، منجر به جنبش زیادی گردد.
  3. همه ی دست و پا را بپوشاند.
  4. در برابر گرما، سرما، خاک و شن محافظت نماید.
  5. اگر به هر دلیلی واژگون گردد و با زمین برخورد نماید، مانع ایجاد خراشیدگی شود.
  6. در صورت لزوم در برابر اجزای متحرک یا داغ موتورسیکلت همچون پرهها و لوله اگزوز محافظت نماید.

بیشتر لباس های ویژه ی موتور سواری از جنس چرم است. البته مواد دیگری هم وجود دارد که در برابر خراشیدگی همانند چرم مقاوم است.

با توجه به اینکه این مواد جایگزین چرم هستند، هنگام انتخاب لباس دقت کنید که با آن راحت بوده هنگام رانندگی بتوانید واکنش مناسب و درست داشته باشید. اطمینان پیدا کنید هنگامی که بر روی زین موتورسیکلت می نشینید، احساس آرامش کنید. از این لباس تنها هنگام موتورسواری استفاده کنید. حوادث رانندگی در راهها قابل پیش بینی نیستند ولی استفاده کنندگان از موتور سیکلت می توانند با پوشیدن لباس مناسب، جراحات ناشی از حادثه ی احتمالی را کاهش دهند. باید به یاد داشت که ترک نشین موتورسیکلت نیز باید همانند راننده از تجهیزات مناسب استفاده کند.

هنگام استفاده از لباس ویژه موتورسواری به موارد زیر توجه کنید:

از لباس های مخصوص موتورسیکلت سواری با رنگ روشن استفاده کنید.

از آویختن چیزهای اضافی به لباس خودداری شود.

از پوشیدن لباسی که به هنگام حرکت و وزش باد به حالت پف کرده در می آیند خودداری کنید.

از پوشیدن لباس تنگ که باعث انسداد و محدود شدن جریان خون می شود پرهیز شود.

کاربران و متقاضیان گرامی این جدیدترین کتاب موتور تا سال 1401 می باشد

دانلود کتاب آیین نامه موتور سیکلت

تعداد صفحات : 159 صفحه

فرمت : pdf

منبع : سایت درایوینگ

دانلود رایگان کتاب

در پایان بعد از خواندن کتاب آیین نامه موتور از شما دعوت می کنم از این آزمون رایگان موتورسیکلت که توسط سایت درایوینگ آماده شده استفاده کنید و خودتان قبل از آزمون اصلی محک بزنید.

سوالات موتورسیکلت

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: www.driveing.irارسال نظر

نام


ایمیل


نظر